Mis on lümfisüsteemi funktsioon?
Hobuste lümfisüsteemile pööratakse palju tähelepanu. Aga mis see täpselt on? Ja mis teeb hobuste lümfisüsteemi inimese omaga võrreldes nii eriliseks? Heltie Horse veterinaarid selgitavad seda selles artiklis.
Kõik teavad vereringesüsteemi. See kulgeb südame ja kopsude vahel ning teie keha kõigi jäsemete vahel. Kuid lisaks sellele veresoonkonna süsteemile on kõigi imetajate kehas veel üks veresoonte süsteem. See on lümfisüsteem.
Lümfisüsteemi struktuur
Lümfisüsteemi ülesanne on välja juhtida vedelikku, mis sisaldab mitmeid aineid. Vedelikku, mis voolab läbi lümfisüsteemi, nimetatakse lümfiks või lümfivedelikuks. Lümfisüsteem saab alguse kudedest ja kulgeb lümfisoonte kaudu spetsiaalsetesse sõlmedesse: lümfisõlmedesse.
Lümfivedelik
Lümfivedelik on selge ja peaaegu värvitu. Seda leidub peaaegu kõigis imetajate kehaosades keharakkude vahel. See koosneb 95% ulatuses veest. Lümfivedelik liigub läbi pisikeste lümfikapillaaride suurematesse lümfisoontesse ja lõpuks lümfisõlmedesse, kus vedelik filtreeritakse ja suunatakse tagasi vereringesse. Lümfivedelik sisaldab niinimetatud lümfotsüüte (valgeid vereliblesid), millel on immuunsuses suur roll. Lümfotsüüte on erinevat tüüpi: sealhulgas T-rakud ja B-rakud.
Lümfisüsteemi funktsioonid
Lümfisüsteemil on mitmeid funktsioone:
- Eemaldada kehast jääkained. Lümfisõlmed filtreerivad jäätmed lümfivedelikust ja tagavad nende eemaldamise.
- Lümfotsüüdid on infektsioonide vastu võitlemisel olulised.
- Vedeliku tasakaalu säilitamine kehas.
- Toitvad koed.
- Võitleb bakterite ja muude kahjulike mikroorganismidega.
- Toksiinide filtreerimine.
- Surnud ja kahjustatud rakkude eemaldamine.
Pole pumpa
Vastupidiselt vereringesüsteemile, kus süda toimib pumbana, ei ole lümfisüsteemil oma pumpa. Vedelik väljub verest kudedesse rõhuerinevuse tõttu (vere)kapillaaride ja kudede vahel. Lümfi saab uuesti välja voolata, kui inimene või hobune liigub, liikumine on lümfisüsteemi “pumbafunktsiooni” mootoriks. See selgitab näiteks, miks hobuste jalad kõndimisel paranevad. Jalad on paksemaks muutunud kogunenud lümfivedelikust, tallis paigal seismisest. Liikudes hakkab lümfisüsteem uuesti tööle ja vedelik tühjendatakse. Hingamisteede liikumine ja veresoonte kokkutõmbed aitavad kaasa ka lümfivedeliku äravoolule.
Paljud lümfisõlmed
Hobuste lümfisüsteem erineb inimese omast. Hobuste lümfisõlmed on palju suuremad (ka suhteliselt) ja hobustel on palju rohkem lümfisooneid kui inimestel. Hobuste lümfisüsteem on nakkuste suhtes haavatav ja kuna hobustel on pikad jalad, võib mõnikord olla raske lümfivedelikku tõhusalt ümber pumbata, eriti kui nad liiguvad vähe. Kui lümfisõlm on kahjustatud, ei saa see end parandada ja vedeliku kogunemine muutub sageli püsivaks.
Terve lümfisüsteemi säilitamine
Hobuse lümfisüsteemi tervena hoidmiseks on palju vaba liikumist väga oluline. Treening aitab ka lümfisüsteemi käima lükata. Lisaks on oluline tasakaalustatud toitumine. Immuunsuse tugevdamiseks võite anda oma hobusele kaks korda aastas ravimtaimede võõrutusravi. Tehke seda ainult tervete hobuste jaoks. Alternatiiviks on õrn puhastus nõgeseekstraktiga. Sellel taimel on ka verd puhastav toime.
Lisa kommentaar