fbpx

Söötmisaabits hobusekasvatajatele

Tagasi Blogi

Söötmisaabits hobusekasvatajatele

Märade söötmine enne paaritumist kuni varsa võõrutamiseni

Kas mitte iga kasvataja ei soovi viljakaid märasid, kes toovad ilmale terveid varssasid?

Siiski võivad mitmed tegurid mõjutada hobusekasvatuses nii edu kui ja ebaõnnestumisi. Siin mängivad olulist rolli märade kasvatus, mullapinna kvaliteet, geneetika ja õige söötmine.  Märade viljakust ning varssade kasvu ja arengut mõjutavatest keskkonnateguritest saab kasvataja kõige paremini mõjutada loomade söötmist. Paljusid probleeme hobuste aretamisel ja kasvatamisel saab vältida hobusesõbralik majandamine ja arengu erivajadustele kohandatud toitumine – sest varsa söötmine algab juba emaüsas!

Mära söötmine enne paaritust

Ahtra mära söötmine tuleks kohandada tegelikele energiavajadustele. Kui mära on liiga kõhn, tuleks umbes 6-8 nädalat enne paaritumist tõsta toitainete tarbimist. Söötmist tuleks korrigeerida umbes kaks nädalat enne paaritumiskuupäeva, sest sel ajal vajab mära umbes 20 protsenti rohkem energiat kui varem. Sel perioodil on eriti oluline lisada söödale piisavalt vitamiinie ja mikroelemente.  Nende ainete optimaalne varu parandab tiinuse väljavaateid. Kombinatsioonis tsingiga on β-karoteen viljakushormoonide tekke ja loote õige arengu eelduseks. Suvekuudest sügiseni leidub ß-karoteeni rohkesti värskes rohus ja heinas. Heina ületalve hoidmisel ß-karoteen siiski kaob kiiresti. ß-karoteeni puudus võib hobuse jaoks märadel põhjustada aeglustunud või nõrgenenud suguküpsust ja folliikulite moodustumise puudumist.

Oluline on tähele panna: 8 nädala jooksul pärast ovulatsiooni (loodet) ei ole embrüo veel emakaga ühenduses, seega tuleks vältida söödavahetust ja hoida energiavarustus stabiilsena – vastasel juhul on loote resorptsiooni oht.

Mära söötmine tiinuse algusperioodil

Pärast viljastumist jääb energiavajadus esialgu muutumatuks. Kuni kaheksanda tiinuskuu lõpuni võib mära tavapäraselt toita. Tähtis on kõigi oluliste vitamiinide, mineraalide ja mikroelementide piisav varu. Järsku söödavahetust tuleks aga ilmtingimata vältida. Kui märad on karjamaal, piisab tavaliselt hea mineraalsööda lisamisest rohu sisse.

Rohu söömisel on ß-karoteeni ja E-vitamiini vajadus suures osas kaetud. D-vitamiini toodab organism ise päikesevalguse toimel nahas, seega selle puudumise pärast ei pea muret tundma. Mis aga karjamaal puudub, on mära hooldamiseks vajalik kogus naatriumi.  Tihti on jääb puudu ka sellistest mikroelementidest nagu vask, tsink ja seleen. Seetõttu tuleks eelkõige looma karjamaal pidamise puhul kasutada asjakohaseid toidulisandeid.

Meie soovitused toidulisandite osas enne viljastamist ja tiinuse algperioodil:

Mineraalsööt Horse Vital Plus

Vitamiinide, mineraalide ja mikroelementide piisav varu on keskse tähtsusega meie hobuste tervise, kasvu ja jõudluse jaoks.

Horse Vital Plus on meie maitsev ja vitamiinirikas mineraalsööt igat liiki hobustele. Me ei pea silmas ainult sporthobuseid, vaid ka sugutäkke või tiineid või imetavatele märasid, keda varustatakse peamiselt traditsioonilise teravilja/koresööda ratsiooniga. Alates A-vitamiinist kuni tsingini – Horse Vital Plus lisab teie hobuse toiduprortsionitesse kõik, mida ta vajab, et püsida terve ja elujõuline. Tänu oma kõrge kvaliteediga koostisele toetab see kõiki vajalikke ainevahetusprotsesse ning soodustab seeläbi immuunsüsteemi ja kauakestvat vitaalsust.

 Söötmissoovitused tiinetele märadele: suur hobune: 100 g ööpäevas, poni: 50 g ööpäevas

 

Vitamiinidega söödalisand Rosse Kur 

A-vitamiini eelkäijal beetakaroteenil on keksne osa täkkude ja märade viljakusprotsessis.  

Kõrge 4000 mg beetakaroteeni sisaldus koos teiste oluliste vitamiinide, mineraalide, mikroelementide ja aminohapetega toetab teatud kindlaid viljakusvõimet puudutavaid funktsioone: Beetakaroteen tagab või suurendab mittetiinetel märadel kollaskehahormooni tasakaalustatud progesterooni sünteesi.  Muuhulgas suurendab see A-vitamiini sisaldust märapiimas ja lühendab seeläbi varssade kõhulahtisuse kestust. Beetakaroteen parandab oluliselt täkkude sperma kvaliteeti.

Söötmissoovitus: Märad alates 4 nädalat enne seemenduskuupäeva ja veel 4 nädalat pärast seda     20 g 100 kg KMI (kehamassiindeksi) kohta ööpäevas. Täkkudel paaritushooaja kestel 20 g 100 kg KMI kohta ööpäevas.

 

Mära söötmine tiinuse ajal – tiine olemine on võimas sooritus

Märad vajavad aretussööta alates 9. tiinuskuust (tiinuse lõppstaadiumi agusest); sellest alates muutub energiavajadus ligikaudu 1,25 – 1,4 korda suuremaks kui hooldusvajadus. Valgu-, kaltsiumi- ja fosforivajadus tõuseb proportsioonaalselt veelgi kiiremini kui energiavajadus (u. 1,5 korda suurem hooldusvajadusest). Poegimise ajal heas, kuid mitte liiga rasvases söödaseisundis märadel on kõige suurem väljavaade varsti pärast poegimist uuesti ratsavõistlustel osaleda.

Selle perioodi annus peaks koosnema aretusmäärade puhul kvaliteetsest koresöödast ja söödalisandist  (u. 15% toorproteiini). Isegi kui tegemist on hea heinaga, tuleks sellesse lisada umbes 0,4 kg aretussööta 100 kg / LM kohta. Aretussöödas sisalduvad nisukliid ja melass on kergelt lahtistava toimega – kasulikud tiinuse lõppstaadiumis ja poegimise ajal.

Sel ajal on väga oluline sööda piisav vitamiinide ja mineraalainetega varustamine:  vitamiinid A ja E tagavad hiljem ternespiimas kõrge taseme, varsal endal pole pärast sündi nende vitamiinide jaoks maksas hoiuruumi – ta peab need omastama ternespiimaga imedes. A-vitamiini puudus võib põhjustada varsa enneaegse sünni, viljakuse kao, loote surma ja suurenenud vastuvõtlikkuse infektsioonidele.

Kaltsium ja fosfor: varss sünnib suures osas mineraliseerunud luustikuga – seepärast peab ta juba emaüsas ladustama oma luustikku  kaltsiumi ja fosforit.  Kaltsiumivaegus võib kasvavatel varssadel põhjustada luude turset ja jäsemete kõverdumist.

Magneesium on oluline ka luukoe moodustumisel, seega on väga soovitatav kindlustada märale imetusperioodiks piisav magneesiumivaru.

Vask on oluline närvi-, vere-, pigmendi- ja sidekoe moodustamiseks ning seega ka luude arenguks. Vasepuudus võib põhjustada tiinetel märadel vase ebapiisava ladustamise loote maksas, mille tagajärjeks võib olla varsa ajutine sünnijärgne vasepuudus, aneemia ja luustiku muutused.

Jood – ei ole ei üle- ega alavarustust

Lisaks E-vitamiinile kaitseb seleen rakumembraane kahjulike hapnikuradikaalide eest. Liiga madal tase põhjustab suure tõenäosusega häireid nii lootele ja kui vastsündinule (südamehäired, luu- ja lihaskonna vaevused, lonkamine, jäik kõnnak).

 

Mära söötmine laktatsiooniperioodil

Pärst varsa sündi algab laktatsioon (piima eritamise periood poegimisest kuni kinnijäämiseni). Nüüd katab mära mitte ainult enda, vaid ka varsa toitumisvajadused piima kaudu. Alates 3. või 4. päeval pärast poegimist võib ööpäevast kontsentreeritud sööda kogust järk-järgult suurendada nii, et vajalik maksimaalne kogus saavutatakse umbes 10-14 päeva pärast. Kui kontsentreeritud sööda kogus suureneb alguses liiga palju, võib varss kannatada seedehäirete all. Kui söödakogus on liiga vähene, jääb mära varssumisjärgne indlemine nõrgaks. Kui aga on esineb pikaajaline energiapuudus, võivad märad juba varssumisjärgse indlemise ajal oma viljakuse kaotada.

Imetavad märad ja nende varsad seavad oma toitumisele vägagi kõrged nõudmised. Imetamise esimestel kuudel on märal väga suur vajadus valgu (sh asendamatu aminohappe lüsiini), energia, vitamiinide, mineraalainete ja mikroelementide järele, et ta suudaks varsale piisavalt piima toota. Ainult tasakaalustatud söötmine tagab piisava koguse kvaliteetset märapiima ja mära hea tervise. Esimesel neljal elunädalal toitub varss ainult emapiimast ja hakkab end ise toitma alles umbes teise elukuu keskel. See tähendab, et varsa eluea hea alguse tagamiseks on väga oluline, et mära söötmine on õigesti kohandatud.

Energiapuudus imetamise ajal põhjustab kõhnumist ja piimatoodangu vähenemist.

Kaera kasutamine ainsa kontsentreeritud söödana ei ole piisav, kuna selle tasakaalustamata sisaldus ei asenda asendamatute rasvhapete ja aminohapete ega ka vitamiinide, mineraalide ja mikroelementide manustamist!

See energiavajadus suureneb imetamise ajal veelgi ja saavutab oma haripunkti 10.–12. laktatsiooninädalal 140 MJ-ga päevas. See on märade söötmise puhul üldlevinud probleem, kuna see suurt sooritusvõimet nõudev periood ei lepi alati hinnanguliselt piisava toitainekogusega. Kui kuivaine manustamine on ebapiisav, on vajalik kasutada kontsentreeitud sööta.

 

Meie soovitused söötmiseks tiinuse lõppajal ja imetamise ajal:

EMH Zucht müsli aretusmüsli

Tiinuse lõppjärgus olevatel ja imetavatel märadel ning kasvavatel varssadel on kõrged nõudmise nii kvantitaviisete kui kavlitatiivsete toitainetega varustamisele. EMH aretusmüslit iseloomustavad eriti kõrge kvaliteediga valgusisaldus ja hästi seeditavad teraviljakomponendid. See on kõikide oluliste vitamiinide, mineraalainete ja mikroelementidega täiuslikult kohandatud hobuste suurenenud vajadustega. Müslit saab universaalselt kasutada tiinete ja imetavate märade, varssade, võõrdevarssade ja täkkudele jaoks . Kvaliteetsed valgu osised avaldavad positiivset mõju viljakusele, piimatoodangule ja sperma tootmisele. Sööda hea maitse tagab varssade varajase söödatarbimise ja seega loomade optimaalse arengu. Kvaliteetsete komponentide koostoime EMH-ga valmistab mära parimal võimalikul viisil poegimiseks ette ja aitab kaasa varsa tervislikule arengule emaüsas. Kiire taastumine pärast poegimist ja hea kehaline seisund võimaldab märal piisavalt piima toota. EMH aretusmüsli hoolitseb selle eest, et varsad oleksid elujõulised, märade sooritusvõimelised ja täkud viljakad.

Eelised lühidalt väljendatuna:
– Mikroelementide suhe, mis on suunatud vajadustele
– Tasakaalustatud valgu/energia suhe                                                                                                                – – Rikas asendamatute aminohapete poolest

– Perfektselt kohandatud kaaliumi/fosfori suhe
– Ideaalne mineraali- ja vitamiinisisaldus

Söötmissoovitus: tiined märad alates 9. kuust: 300 g 100 kg KMI kohta ööpäevas; kuni 11. kuu: 500 g 100 kg KMI kohta ööpäevas; 1. – 3. imetamiskuu 500 g – 650 g 100 kg KMI kohta ööpäevas. Kui annus on väiksem, on soovitatav lisada mineraalsööta.

 

Zuchtpellets – aretusgraanulid

Spetsiaalselt aretuseks välja töötatud sööt, mis oma tasakaalustatud koostisega pakub kõike vajalikku optimaalsete aretustulemuste saavutamiseks

Tiinete või imetavate märade söötmisel tuleb arvestada kõrge valgu- ja mineraalainete vajadusega, eriti loote arengu ja piimatoodangu seisukohalt. Aretusgraanulid sisaldavad rikkalikult asendamatuid aminohappeid nagu lüsiin ja metioniin. Mõlemad tuleb manustada koos söödaga ja need on lihaste kasvatamise ning piisava piimatootmise elementaarsed osised.  Ühendatuna tavapärase sõimeratsiooniga tagavad aretusgraanulid märadel kõrge piimakvaliteedi, täkkudel kõrge sperma kvaliteedi ning noorhobustel optimaalse arengu ja kasvu. Kaltsiumi- ja fosforisisaldus meie aretusgraanulites ning nende omavaheline suhe on kohandatud vastavalt suurenenud vajadustele embrüonaalse luustiku arengu ja varsa hilisema luukasvu ajal. Tasakaalustatud vitamiinide, mineraalainete ja mikroelementide tase tagab elujõu, tervise ja kõrge viljakuse. Õunajääkide lisamine muudab meie aretusgraanulid väga maitsvaks. Aretusmärad, sugutäkud ja võõrutatud varsad varustatakse nende kõrgetele vajadustele vastavalt aretusgraanulitega.

Eelised lühidalt väljendatuna:
– Kvaliteetne ja kergesti seeditav
– Sisaldab asendamatuid aminohappeid nagu lüsiin ja metioniin
– Kohandatud kaltsiumi/fosforisisaldus
– Sisaldab ideaalseid mineraalaineid ja vitamiine
– Sisaldab orgaaniliselt seotud mikroelemente

Söötmissoovitus: tiined märad alates 9. kuust: 300 g 100 kg KMI kohta ööpäevas; kuni 11. kuu: 500 g 100 kg KMI kohta ööpäevas; 1. – 3. imetamiskuu: 500 g – 650 g 100 kg KMI kohta ööpäevas. Kui annus on väiksem, on soovitatav lisada mineraalsööta.

 

Teraviljatalumatuse korral või märadel, kellel on kalduvus laminiiti haigestuda, soovitame meie

Teraviljavaba Green Power’it

Optimaalne valgu- ja energiasuhe ning kõrge vitamiinisisaldus tagavad piimatoodangu ja optimaalse toitainetega varustatuse. Tänu struktuuri suurele osakaalule pikeneb sööda manustamine, stimuleeritakse närimisaktiivsust ja seega on sööda süljeeritus hea. Sisalduv piimaohakaõli ja riisikliid ergutavad ainevahetust ning annavad energiat, koormamata seejuures valgu tasakaalu. Päevalilleseemned pakuvad struktuuriliselt seotud taimeõlisid, letsitiini ja sekundaarseid taimsed aineid. Green Power on seetõttu eriti rikas füsioloogiliselt väärtuslike polüküllastumata oomega-3 ja oomega-6 rasvhapete poolest.

Eelised lühidalt väljendatuna:
– vähendatud tärklise- ja suhkrusisaldus
– suurendatud energiasisaldus
– struktuuri suur osakaal suurendab närimise intensiivsust ja süljeeritust ning parandab seedetrakti keskkonda
– võib aidata lihaseid kasvatada
– rikas polüküllastumata oomega-3 ja oomega-6 rasvhapete poolest

Söötmissoovitus: tiined märad alates 9. kuust: 200 g 100 kg KMI kohta; kuni 11. kuu: 400 g 100 kg KMI kohta; 1. – 3. imetamiskuu 400 g – 500 g 100 kg KMI kohta ööpäevas. Kui annus on väiksem, on soovitatav lisada mineraalsööta.

Profi Aminoral – kui piimavool kaob või märal on üldiselt liiga vähe piima.

Anorgaaniliselt ja orgaaniliselt seotud mikroelementide kombinatsioon toetab eriliselt just ainevahetusprotsesse –  ainult optimaalselt toimiva ainevahetusega on võimalik saavutada kõrgeid tulemusi. Tänu kvaliteetsetele aminohapetele soovitatakse seda ka imetavatele märadele ning see pakub sugutäkkudele parimat spermakvaliteeti.

Eelised lühidalt väljendatuna:
– väikesed annused
– sisaldab aminohappeid nagu lüsiin ja metioniin
– toetab piima tootmist

– Sisaldab orgaaniliselt seotud mikroelemente

Lisasöödad varssadele

Noorhobused vajavad lihaste ülesehitamiseks ja kasvamiseks piisavalt valku ja energiat. Eriri oluline tähtsus nende kasvatamisel on kaks asendamatut aminohapet, lüsiin ja metioniin. Seetõttu on võtmefunktsiooniks võõrutatud varssade vajaduspõhine söötmine. Alates teise elukuu keskpaigast vajab varss toitainevajaduse katmiseks lisasööta. Sööda kogus oleneb varsa arengust ja emamära piimatoodangust. Ainuüksi kaerast ei piisa: isegi kui tera on rikas küllastumata rasvhapete ja lima poolest, on kaltsiumi- ja vitamiinisisaldus liiga madal. Spetsiaalne kasvatussööt aga sisaldab lisaks kvaliteetsetele valkudele ka kõige olulisemaid vitamiine ja mineraalaineid.

Meie soovitus varsa jaoks:

Fohlenstarter  varsastarter

Tervislikuks tasakaalustatud toitumiseks kohe algusest ja ühtlase kasvu tagamiseks

Esimestel elukuudel luuakse alus hobuse terveks ja pikaks eluks. Esimestel kuudel on varsal väga suur vajadus valkude, mineraalainete ja vitamiinide järele. Meie Varsastarterit (Fohlenstarter) iseloomustab parim valgu kvaliteet ja optimaalne looduslike aminohapete varu. Väga soodne energia ja valgu, vitamiinide, mineraalainete ja mikroelementide suhe toetab kasvu ning tagab luude, sidemete, kõõluste ja liigeste õige moodustumise.  Spetsiaalne koostis, kuhu on lisatud asendamatud aminohapped ja mida toetab orgaaniliselt seotud mikroelementide lisamine varsastarteri graanulitesse, on eriti oluline, et ennetada luude arengu kahjustusi nagu nt. OCD. Valgu kõrge kvaliteet võimaldab varajast söötmist ka varssadele, kelle emal on liiga vähe piima. Varsastarter on optimaalne aluspõhi teie varsa tervislikuks arenguks.

Eelised lühidalt väljendatuna:
– Kvaliteetne ja kergesti seeditav
– Sisaldab spetsiaalset aminohappesegu terve luustiku arenguks
– Sisaldab lõssipulbrit toitainete paremaks omastamiseks
– Sisaldab ideaalseid mineraalaineid ja vitamiine
– Sisaldab orgaaniliselt seotud mikroelemente

Söötmissoovitus: Alates 3. elukuust u. 400 g – 600 g 100 kg KMI kohta ööpäevas. Kui annus on väiksem, on soovitatav lisada mineraalsööta.

 

Mineraalsööt kasvatamiseks – Osteomin

Luude ja sidemete võimaliku kahjustumise ärahoidmiseks ning optimaalse arengu saavutamiseks  vajavad noorhobused kasvades nende vajadustele kohandatud mineraale, mikroelemente ja vitamiine.

Luustiku stabiilsuse ja funktsioneerimise huvides oleme kohandanud Osteominis sisalduva kaltsiumi ja fosfori koguse ja vahekorra kasvueas hobuste vajadustega. Sidekoe stabiliseerimiseks, luustumisprotsessi optimeerimiseks ning süsivesikute, valkude ja mineraalide ainevahetuse toetamiseks on olemas mikroelemendid nagu vask, tsink ja mangaan hästi seeditava, orgaaniliselt seotud kelaatide kujul. Ühtlase kasvu tagamiseks on lisatud asendamatud aminohapped lüsiin ja metioniin.

Söötmissoovitus: 3.-6. elukuul 40 g/ööpäev +/-10 g,  6.-12. elukukuul 75 g/ööpäev +/- 15 g, 12.-24. elukuul 90 g ööpäevas +/- 20 g

 

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi Blogi