Kuidas hoolitseda hobuse jalgade eest?
Kõik ratsutajad teavad, et väljend „hobuse tervis” on vasturääkiv ning kõige sagedamini on hukas jalad – eriti, kui need puutuvad kokku sportlike koormustega. Kuidas siis hoolitseda nende eest nii, et need meie hobust võimalikult kaua teeniksid?
Korralik jalgade hooldus ei taga sageli mitte ainult hobuse pikka tööiga, vaid on ka tema hea enesetunde pant. Muidugi ei saa me omanike või kasutajatena kõike mõjutada – juhuslikud tegurid ei ole siin vähetähtsad ja võivad juhtuda kõigiga, kuid kõigi muude tegurite minimeerimiseks tasub pingutada.
Algusest lõpuni – liikumine!
Varsaeal on hiiglasuur mõju kogu motoorse aparatuuri kujunemisele – lõppude lõpuks on see intensiivse kasvu ja arengu periood. Seetõttu on õige toitumise ja kasvatuse eest hoolitsemine nii oluline mitte ainult varsa esimestest elupäevadest alates, vaid juba enne sündi (nt ema õige toitmise ja lisandite manustamise kaudu). Seevastu muutub alates hobuse sünnist sama oluliseks kui õige toitumine ka noore hobuse vaba liikumine karjas, mis peab olema piiramatu, toimuma mitmekesisel maastikul ja aasta ringi. Tegelikult peaks iga hobune liikuma kuni tema viimaste elupäevadeni. Hobused on liikuvad loomad, kes vabaduses olles veetsid looduses suure osa päevast vabalt liikudes. Vaba liikumine karastab kõõluseid ja lihaseid, hoiab ära nende kängujäämise ning painduvuse ja elastsuse kao, mis omakorda võib kergesti juhtuda, kui hobune veedab suurema osa ajast boksis. Noorte hobuste puhul on liikuv eluviis absoluutselt vajalik. Tuleb meeles pidada, et kui puudub võimalus hobust ööpäev läbi koplis hoida, tuleks hoolitseda selle eest, et loom saaks veeta võimalikult palju aega õues.
Nõuetekohane soojendus ja mõistlik kasutamine
Valesti soojendatud lihased ja kõõlused, mida pingutatakse, on lühike tee vigastuste tekkeks. Seetõttu tuleks enne treenimist hobune alati korralikult soojaks ajada ja seejärel tema keha pingutuseks ette valmistama. 10 minutit vaba sundimatut sörki pika ratsme otsas on täielik miinimum. Sellele võib järgneda näiteks mõni minut jalutamist, mis võimaldab lihaseid treeninguks veelgi paremini ette valmistada. Mõistagi tuleb vanemate või vigastatud hobuste puhul soojendust vastavalt pikendada. Selliseid hobuseid saab täiendavalt toetada naha sisse hõõrutavate soojendavate vahendite kasutamisega, mis kiirendavad valmisolekut konkreetse kehaosa treenimiseks. Selleks sobivad väga hästi tooted Over Horse Hot Active või S.O.S. Cream.
Samamoodi peaks pärast treeningut andma hobuse kõõlustele ja lihastele võimaluse maha jahtuda – see aeg oleneb läbi viidud treeningu intensiivsusest.
Loomulikult tuleb hobust alati kasutada mõistlikult ja tema jaoks ohutul viisil, kohandada tööd vastavalt tema füüsilistele tingimustele ja aluspinna tehnilistele võimalustele (aluspind peab omakorda olema alati tasane, ohutu ja parima kvaliteediga).
Millal jahutada ja millal soojendada?
Pärast treeningu lõppu võib viia hobuse jalgade jahutamiseks pesema. See aitab kiiresti tasandada treeningu käigus tekkinud mikrotraumasid ja toob leevendust väsinud kõõlustele. Pidage meeles, et veega jahutamine peaks vältama vähemalt paarkümmend minutit. Kui sellist protseduuri ei ole võimalik läbi viia (ajapuudus, võistlused, hobuse kannatamatus pesemisel jne), tulevad appi sellised jahutavad vahendid nagu naha sisse hõõrutav Menthol Gel või savi KaoGlin. Väga huvitav on ka toode Ice Shower, mis lahjendatuna toimib mitte ainult kogu keha (sh väsinud lihaste) jahutava vannina, vaid seda saab kasutada ka tüüpilise naha sisse hõõrutava jahutava vahendina ning tänu vedelale kujule aurustub see väga kiiresti ja toob kiiret leevendust.
Võistlushobuste (või spetsiaalset tuge vajavate) hobuste puhul kasutatakse lisaks ööseks naha sisse hõõrutavaid geele, mis kiirendavad kudede taastumist nende pealekandmise kohas. Mõju suurendamiseks võib pärast sellise geeli kasutamist panna padjanditega teibid, mis aitavad säilitada paikselt kõrgemat temperatuuri. Selleks sobivad suurepäraselt juba varem mainitud tooted Hot Activ ning uuenduslik ja veelgi tugevama toimega S.O.S. Gel.
Parem ennetada kui ravida, nagu kõlab tuntud ütlus – ja selles on palju tõde. Just seetõttu tuleks profülaktikale pöörata võimalikult palju tähelepanu ning hobuse keha eest hoolitsemine peaks olema iga loomaomaniku ja kasutaja vaieldamatu kohustus.
Lisa kommentaar