fbpx

Kas mu hobune peaks kandma kaitsmeid?

Tagasi Blogi

Kas mu hobune peaks kandma kaitsmeid?

Et aidata teil teha õiget otsust selle kohta, milliseid kaitsmeid te oma hobuse jaoks vajate ja millal neid kasutada, lugege seda kasulikku juhendit kõige levinumate kaitsmete kohta.

Kui mõelda varustusele ja hobuse turvalisuse olulisusele, ei tule kaitsmed ehk esimese asjana meeldegi. Küll aga kaitsevad kaitsmed hobuse jalgu ja kapju vigastuste ja traumade eest. Vajalike kaitsmete tüüp sõltub suuresti tegevusest. Näiteks ei sobiks reisimiseks vajalikud kaitsmed hüppamise jaoks. Oluline on arvestada hobuse vajaduste ja nõudmiste ning tegevusega. Ka muud tegurid, nagu hobuse kehaehitus ja tõug, mõjutavad seda, kas nad üldse vajavad kaitsmeid.
Kaitsmed võib jagada järgmistesse kategooriatesse: riivlemiskaitsmed, kõõlusekaitsmed, kalossid, transpordikaitsmed, pinded, teraapia-/meditsiinilised kaitsmed, tallikaitsmed ja kabjasussid.

Riivlemiskaitsmed
Riivlemiskaitsmed on ühed populaarsemaid kaitsmeid. Tegemist on mitmekülgsete kaitsmetega, mis on mõeldud kasutamiseks treenimiseks, kordetamiseks, koplis kasutamiseks või võistlustel osalemiseks. Riivlemiskaitsed kaitsevad hobuse jala alumist osa vastaspoole kabja vastu löömise eest, mida nimetatakse riivlemiseks. Riivlemiskaitsed kaitsevad ka tikkeluud, mis on hobuste puhul tavaline vigastuste piirkond. Tavaliselt on need kaitsmed valmistatud pehmest kangast , et need kohanduksid hobuse jala kuju järgi. Neopreen on suurepärane materjalivalik, kuna see on pehme, vastupidav ja hingav, mis ei lase hobusel muutuda higiseks ja end ebamugavalt tunda. Kvaliteetsetel riivlemiskaitsmetel on ka siseküljel tugevdus, näiteks PVC´st, mis annab lisakaitset jala siseküljele löökide eest. Sõltuvalt hobuse vajadustest võib riivlemiskaitsmeid kasutada nii esi- kui ka tagajalgadel.

Kõõlusekaitsmed
Esi- ja tagajala kõõlusekaitsmed on välimuselt sarnased riivlemiskaitsmetega, kuna kaitsevad sääre alumises osas olevaid kõõluseid löökide eest. Need kaitsmed on mõeldud kasutamiseks hüppamiseks ja krossiks, seega need on valmistatud tugevamast materjalist, et kaitsta tõsisemate löökide ja vigastuste eest. Esijala kaitsmed kaitsevad hobuse esijalgu tagajalgade löökide eest, mis võivad tekkida hüppelt maandumisel. Tagajala kaitsmeid kasutatakse tagumistel jalgadel riivlemisvigastuste eest kaitsmiseks.
Saadaval on palju erinevaid stiile. Eest lahtised esijalakaitsmed on just takistussõitjate seas populaarsemad, kuna need kaitsevad löökide eest, kuid võimaldavad hobusel tunda, kas nad on latti löönud. Eest kinnised esijalakaitsmed, mida mõnikord nimetatakse krossikaitsmeteks, on populaarsemad krossisõidus ja orienteerumisel metsas, kuna need kaitsevad ka tugevate looduslike takistuste löökide eest. Krossikaitsmed on saadaval nii esi- kui ka tagajalgadele.

Kalossid
Kalossid ümbritsevad kogu kabja, pakkudes kaitset üleastumise ja muude löökide eest. Üleastumiseks nimetatakse seda, kui tagumine kabi riivab eesmise kabja pehmet kiilu. Kiilu õrna olemuse tõttu on kalossid populaarne valik paljudeks tegevusteks, sealhulgas: treenimiseks, kordetööks, maastikuks, takistussõiduks, krossis ja muuks. Paljud hobuseomanikud kasutavad neid ka koplites. Need kaitsmed aitavad vältida seda, et hobune tõmbaks esimeste jalgade rauad alt ära tagumiste jalgadega. Need on väga populaarsed ka hobuste puhul, kellel on tagajalgadel rauad, kuna need võivad üleastumisel rohkem kahju tekitada. Mõned hobused teevad üleastumist rohkem kui teised, nii et võib tekkida vajadus kasutada neid kõikide tegevuste jaoks. Teised hobused jällegi kasutavad kalosse ainult hüppamisel suurenenud löögiohu tõttu. Kalosse saab kasutada ka tagajalgadel, et kaitsta riivlemise eest.
Traditsioonilised kalossid valmistati kummist, kuid kangastehnoloogia areng on viinud neopreenist kalosside kasutamise suurenemiseni. Neopreen on pehmem ja vastupidavam kangas, mis kestab kauem ja on hobusele mugavam. Eelistatud on mitte keerleva disainiga kalossid, kuna need ei hakka jalas keerlema ja hobune ei saa takerduda kinnituskrõpsu peale. Kalossidel võib mugavuse suurendamiseks olla ka fliisist pehme äär (rant).

Transpordikaitsmed
Transpordikaitsmed on mõeldud kasutamiseks hobuste transportimisel. Transpordikaitsmed on disainilt palju kõrgemad, kuna pakuvad täielikku kaitset alatest säärtest kuni kabjani. Kallimatel mudelitel võivad olla PVC-löögipadjad, mis kaitsevad ka kapju löögi eest. Hobuste transportimine on väga riskantne tegevus, seega pakuvad need kaitsmed kõige suuremat kaitset. Need kaitsevad jalgu löökide, vigastuste ja traumade eest, mis võivad tekkida auto või haagisega sõites. Transpordikaitsmed piiravad liikumist, kuna suruvad jalgu kokku, et vähendada turset, mis võib tekkida siis, kui hobune pikemat aega paigal seisab. Kvaliteetsed transpordikaitsmed on valmistatud vastupidavast välimisest materjalist ja on mugavuse tagamiseks pehmest fliisvoodrist.
Nagu kõigi kaitsmete puhul, on enne reisimist oluline veenduda, et hobune on neid kandes rahulik ja tunneb ennast mugavalt. Paljud hobused peavad enne transportimist kaitsmetega järk-järgult harjuma.

Pinded
Pinded on tõeliselt mitmekülgsed ja neid saab kasutada peaaegu iga tegevuse jaoks. Varasemalt kasutatati neid enne kaitsmete tehnoloogia arengut, neid saab kasutada vigastuste ennetamiseks treeningutel ja/või toestuseks/kompressiooniks boksis. Paljud hobuseomanikud eelistavad nüüd kaitsmeid pindedele, kuna neid on palju lihtsam jalga panna ja ära võtta.

Teraapiakaitsmed
Teraapiakaitsmeid kasutatakse selleks, et aidata hobusel paraneda vigastustest või taastuda pingelisest tegevusest. Levinumad tüübid on magnetkaitsmed, mis suurendavad verevoolu hobuse jalas ja jääkaitsmed, mis on mõeldud kasutamiseks pärast koormavat treeningut hobuse jalgade kiiremaks jahutuseks, et ennetada vigastusi.

Muude turul olevate kaitsmetüüpide hulka kuuluvad ka tallikaitsmed, koplikaitsmed ja kabjasussid.

Originaal

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi Blogi