Mineraalid hobuse dieedis. Nende roll, puuduste allikad ja sümptomid.
Mineraalidel on hobuse organismis väga suur roll, seega tasub nendega lähemalt tutvust teha. See aitab teil oma igapäevast toitumist teadlikumalt planeerida. See on eriti oluline hobuste treenimisel ja aretushobuste puhul. Et oma lemmiklooma eest korralikult hoolitseda, peate varustama mineraalaineid sobivalt tasakaalustatud vahekorras. Kvantitatiivne seos on nende biosaadavuse seisukohalt määrav, sest üksikute elementide imendumist võib teiste pakkumine suurendada või nõrgendada.
Tuntumad mineraalid, millel on oluline vastastikune seos, on kaltsium ja fosfor ehk Ca:P suhe, mille õige tagamine on eriti oluline varssade ja kasvavate hobuste toitumises. Nende jaoks ei tohiks kaltsiumi ja fosfori suhe olla madalam kui 1,8:1. Täiskasvanud hobustel peetakse seda normaalseks, kui see on 1:1 kuni 3:1. Täiskasvanud hobused taluvad suurt Ca:P suhet, kuni 5:1. Uuringud on tõestanud, et soola (naatriumkloriidi) varu mõjutab positiivselt mõlema elemendi imendumist.
Selles süsteemis osaleb ka magneesium. Õigeks imendumiseks peaks magneesiumi ja kaltsiumi vahekord olema ligikaudu Mg: Ca = 1: 2. Liigne kaltsium halvendab paljude mineraalide, sealhulgas magneesiumi, fosfori, aga ka mangaani ja raua imendumist.
Teised sõltuvad mineraalid on raud, tsink, vask ja mangaan. Tervete hobuste puhul peaks nende omavaheline suhe olema Fe: Cu: Zn: Mn = 10: 1: 3: 3, kuid mõnel haiguse korral või tsingi- ja vasepuudusega hobustel peaks see olema 4: 1: 3: 3. Noortel kasvavatel hobustel soovitatakse tsinki ja vaske manustada vahekorras Cu:Zn = 1:4 kuni 1:5.
Ülaltoodud andmed on soovituslikud väärtused ja võivad hobuste puhul varieeruda sõltuvalt vanusest, tõust ja töökoormusest.
Mineraalid mõjutavad konkreetse inimese tervist, vormi, välimust ja psüühikat. Nad mängivad kehas ülesehitavat rolli ning reguleerivad ka ainevahetust, veemajandust ja happe-aluse tasakaalu. Kuded ja kehavedelikud sisaldavad umbes 40 keemilist elementi. Jagame need makro- ja mikroelementideks. Makroelemente esineb kudedes üsna suurtes kogustes. Nende päevane vajadus hobustel on hinnanguliselt grammides. Mikroelemente on aga milligrammides või isegi milligrammi murdosades, mistõttu nimetame neid ka mikroelementideks.
Makroelementide hulka kuuluvad: kaltsium, fosfor, magneesium, kaalium, naatrium, kloor, väävel. Need moodustavad 90 protsenti. kõik mineraalid hobuse kehas.
Mikroelementide hulka kuuluvad: raud, vask, tsink, mangaan, koobalt, jood, kroom, seleen.
MAKROELEMENTID:
Kaltsium (Ca)
Roll: luude ja hammaste korralik kasv, toetab närvisüsteemi ja lihaste talitlust, oluline laktatsioonis, toetab vere hüübimist,
Allikad: lutsern, peedi viljaliha, ristik, kaltsiumkarbonaat,
Puuduse sümptomid: kroonilise vaeguse korral võetakse luudest kaltsiumi, mis põhjustab nende nõrgenemist; vanematel hobustel on suurem luude katlakivi eemaldamise ja luumurdude oht; luustiku defektid, nagu rahhiit või laienenud liigesed, lonkamine;
Fosfor (P)
Roll: korralik luukasv, osaleb energiatootmises ja valkude sünteesis,
Allikad: muru ja kvaliteetne hein, teravili, kliid, õlikook,
Puuduse sümptomid: luustiku defektid, noorhobuste kehv kasv,
TÄHTIS: kaltsium ja fosfor imenduvad organismis optimaalselt, kui need esinevad vahekorras ligikaudu 1,5 -2:1 ja magneesiumi juuresolekul. Nende kolme elemendi suhe täiskasvanud hobuse puhul peaks olema vahemikus 2:1:1 kuni 1,5:1:1. Sellel on suur tähtsus hobuste treenimisel, märade aretamisel ja hobuste kasvatamisel.
Naatrium (Na)
Roll: reguleerib vedelikutasakaalu organismis, osaleb närviimpulsside juhtimises, glükoosi ja aminohapete omastamises, vajalik lihaste korralikuks funktsioneerimiseks,
Allikad: sool söödasegudes (naatriumkloriid), soolalakukivid,
Puudusümptomid: väsimus, eriti pärast füüsilist koormust, kuna naatrium eritub koos higiga, isutus ja tahe jooma, kaalulangus, nõrkus, vedelikupuudus.
Kaalium (K)
Roll: vedelike osmoregulatsioon organismis, tagab happe-aluse tasakaalu, mõjutab närvisüsteemi ja lihaste nõuetekohast talitlust ning mõjutab süsivesikute omastamist,
Puuduse sümptomid: kehv kasv, isutus, lihasjõu vähenemine,
Kloor (Cl)
Roll: seedemahlades leiduvate sapisoolade komponent, mis on vajalik korralikuks seedimiseks, osaleb organismi vedelike juhtimises, tagab happe-aluse tasakaalu,
Allikad: sool söödasegudes (naatriumkloriid), soolalakukivid,
Puuduse sümptomid: isutus, kehakaalu langus, nõrgenenud seisund,
Magneesium (Mg)
Roll: osaleb energiatootmises, aga ka närvisüsteemi ja lihaste talitluses ning rakkude ainevahetuses, aktiveerib ca 300 ensüümi, reguleerib kaltsiumi ja fosfori omastamist, toetab luude ja hammaste arengut,
Puudusümptomid: närvipinge, ärrituvus, lihasspasmid, lihaspinged, valud seljas, kaelas, ülitundlikkus müra suhtes, sümptomid esinevad sageli lakteerivatel märadel,
Väävel (S)
Roll: aminohapete süntees, sõra ja karvakasv, ensüümide aktiveerimine, insuliini komponent, toetab liigeste taastumist,
Allikad: MSM,
Puudusümptomid: karva halb seisukord, kare karv, – väljalangemine, nahahaigused, kabja nõrgenemine,
MÄRKUS: väävel võimaldab paljude mineraalide imendumist; magneesium, räni, naatrium, mangaan, kaltsium, raud, jood, kloor ja kaalium. Selle liig võib põhjustada seleeni kehvemat imendumist.
MIKROELEMENTID:
Raud (Fe)
Roll: oluline punaste vereliblede ja hemoglobiini tootmiseks, mõjutab kesknärvisüsteemi talitlust, aktiveerib ensüüme, toetab organismi immuunsust.
Allikad: enamik looduslikke söötasid, hein, peedi viljaliha, sojaoa kestad, nisukliid , sügavalt juurdunud ürdid, nt harilik lehtpuu
Puudusümptomid: aneemia, mida sageli intensiivistavad ussid, väsimus, kehv kasv, märadel innahäired.Rauapuudust esineb hobustel harva, ainult teatud olukordades ja teatud haigustega. Palju levinum probleem on liigne raud.
Vask (Cu)
Roll: ennetab aneemiat, osaleb hemoglobiini sünteesis, toetab luude, kõhre ja karva kasvu, on vajalik kollageeni tootmiseks, osaleb melaniini sünteesi protsessis, mis mõjutab karvkatte värvi, mõjutab närvisüsteemi toimimine.
Puuduse sümptomid: kehv kasv, osteokondroos, nahaprobleemid, karva depigmentatsioon, punased sabaotsad ja lakk, kõhulahtisus, kehv jõudlus, aneemia.
Tsink (Zn)
Roll: toetab organismi immuunsust, on vajalik süsivesikute ja lipiidide ainevahetuseks, osaleb lihastöös, parandab organismi koormustaluvust, mõjutab munasarjade talitlust märadel, on antioksüdantide komponent, mõjutab vere hüübimist, haavade paranemist,
Puudusümptomid: kehv isu, nahaprobleemid, kärnad ja karvanääpsupõletikud, rabedad kabjad, vähenenud immuunsus, nõrgenenud lihaste funktsioon, keskendumis- ja mäluvõime halvenemine, varssade kehv kasv, kõõluste kontraktuurid, osteokondroos, aneemia.
Mangaan (Mn)
Roll: toetab luude, kabja, karva ja naha nõuetekohast kasvu, vajalik kondroitiini sünteesiks kõhres, vajalik süsivesikute ja lipiidide seedimiseks,
Allikad: spirulina
Puudusümptomid: luuhaigused, viljakusprobleemid, noorte hobuste motoorika koordinatsiooni puudumine, osteokondroos.
TÄHTIS: Raud, vask, tsink ja mangaan imenduvad organismis korralikult ainult siis, kui nende suhe on 10: 1: 3: 3, kuni 4: 1: 3: 3. Rauapuudust esineb regulaarselt ussirohtu saanud hobustel väga harva. Selle pakkumine on igapäevases toitumises suur. Raud takistab ülejäänud kolme mineraali imendumist.
Jood (I)
Roll: türoksiini süntees, mis mõjutab organismi ainevahetust, toetab kasvu, määrab viljakuse ja tiinuse õige kulgemise,
Allikad: merevetikad,
Puuduse sümptomid: nähtav struuma ja hüpotüreoidism (hüpotüreoidism), isutus, letargia, laka väljalangemine, tursed, kehakaalu (kuid mitte alati rasvkoe) suurenemine, viljatus, apaatia, varssade üldine nõrkus, kasvupeetus, luude deformatsioon,
MÄRKUS: liig on hobustele mürgine. Üleannustamise sümptomid on sarnased puudulikkuse sümptomitega.
Koobalt (Co)
Roll: esineb kõigis organismi kudedes, on B12-vitamiini komponent, mis ennetab aneemiat, aktiveerib ka B12-vitamiini sünteesiks vajalikke baktereid, koobalt on vererakkude komponent, toetab ka närvisüsteemi,
Puudusümptomid: B12-vitamiini vaegus, mis põhjustab aneemiat, kare karv, halb isu, kasvupeetus, närvisüsteemi talitlushäired; desorientatsioon, agitatsioon, nägemishäired .
Seleen (Se)
Roll: antioksüdantsed omadused; koos E-vitamiiniga deaktiveerib vabu radikaale ja kaitseb rakumembraane, oluline tõumärade ja täkkude puhul, selle puudus põhjustab varssadel tõsiseid häireid, mis on olulised lihaskoe kasvu, töö ja taastumise seisukohalt.
Puudusümptomid: halb vastupanuvõime infektsioonidele, aneemia, liigesehaigused, energiapuudus, nõrkus, lihasvalu, jäikus, müosiit; probleeme märade viljakusega ja tiinuse säilitamisega, samuti täkkude viljakusega.
Varssadel nõrkus, aeglustunud areng, südamelihase kahjustus, jäik kõnnak, lihasvalu.
MÄRKUS: liig on hobustele mürgine. Isegi 20 mg seleeni manustamine päevas võib olla mürgine ja põhjustada üleannustamise sümptomeid, nagu juuste väljalangemine ja sõrade deformatsioonid (sõrgade rõngad), kabjakarbi eraldumine ja neuroloogilised sümptomid.
Molübdeen (Mo)
Roll: aktiveerib ensüüme,
Puudusümptomid: teadmata.
Lähtetekstid:
National Research Council, Nutrient Requirements of Horses, Washington 2007
Julie Brega, Essential Equine Studies: Bk. 2: Tervis, Toitumine ja Fitness, London 2005
Helmut Meyer, Manfred Coenen, Hobuste toitumine, Varssavi 2003
Ruth Bishop, Hobuste toitumispiibel: põhjalik juhend hobuse õigeks toitmiseks, Devon 2003
www.understanding-horse-nutrition.com
www.equinews.com
Lisa kommentaar