Probiootikumid hobustele
Millal kasutada probiootikume hobuse dieedis?
Kõige tavalisem näidustus probiootiliste preparaatide kasutamiseks on hobuse tervislik seisund või seda mõjutavad keskkonnatingimused. Probiootikumi manustamise eesmärk on täiendada seedesüsteemi bakteriaalset floorat “heade” bakteritega ehk nendega, mis peaksid soolestikus loomulikult elama. Nende olemasolu on vajalik õigeks seedimiseks ja toitainete toidust omastamiseks. Ravimid, stress, paastumine, toidu muutumine on kõige levinumad tegurid, mis häirivad bakteriaalset floorat, st mõjutavad “halbade” bakterite paljunemist.
Allpool on näited olukordadest, kus tasub probiootikume anda:
– ülalnimetatud farmakoteraapia korral – ravimite, eriti antibiootikumide manustamine põhjustab muutusi bakteriaalses flooras,
– sööda vahetamisel – toitumise muutmisel on kõige olulisem reegel viia muutused sisse väga aeglaselt, et bakteriaalsel flooral oleks aega kohaneda ja probiootikumide manustamine hõlbustab seda protsessi;
– pärast toiduvahetuse tõttu talli või karjamaa vahetamist aitab probiootikum bakteriaalsel flooral kohaneda uue toiduga,
– kevadel heina söötmiselt karjamaale üleminekul,
– pärast ussirohtu ja vaktsineerimist,
– kui immuunsus on nõrgenenud,
– seedesüsteemi probleemidega, nt kõhulahtisus,
– pärast koolikuid, paastumist,
– liiga kõhnadel hobustel – parandab sööda imendumist,
– hobustel, kellel on piiratud juurdepääs koresöödale,
– hobustel, kes reisivad sageli,
– närvilistel, stressis hobustel – uuringud näitavad, et ebaõige bakteriaalse floora tasakaaluga hobused on närvilisemad, stress aga põhjustab “heade” bakterite surma. Probiootikumi andmine võib aidata seda isetugevdavat spiraali murda,
– kõhupuhitustega hobustel – probiootikumid tagavad tõhusama seedimise ja seega ka väiksema käärimise ja gaaside moodustumise,
– allergikutel, köhivatel või diagnoositud RAO-ga hobustel – toetab organismi taastumist,
– kõhulahtisusega või nõrgenenud varssadel.
Kuidas kasutada?
Et probiootikum saaks tõhusalt toimida, tuleb seda manustada vähemalt 2 nädalat, kuid seda võib kasutada ravikuurina (nt kuuajaline kasutus ja kuu paus) või pidevalt.
Probiootikumide manustamise kestuse määramisel tuleb silmas pidada, et bakteriaalse floora täielik rekonstrueerimine võtab olenevalt seda mõjutava teguri raskusastmest aega umbes 2-6 nädalat. Rasketel juhtudel võib see võtta kauem aega.
Antibiootikumravi, sealhulgas süstimise ajal tuleb probiootikumi manustada iga 12 tunni järel, 6-tunnise intervalliga antibiootikumi võtmisest. Näiteks antibiootikum 6, probiootikum 12, antibiootikum 6, probiootikum 24. Loomulikult on see ideaalne ajakava ja kõigil ei ole sellistel aegadel võimalust probiootikume manustada. Seejärel peaksite pärast antibiootikumi manustamist ootama vähemalt 2-3 tundi. Samuti peaksite meeles pidama, et probiootikumi tuleb manustada vähemalt 2 nädalat (või parem, kuu aega) pärast antibiootikumravi lõppu.
Allpool on toodud Biogen K annus:
Standardne ennetav annus 500 kg kaaluvale hobusele on 5 grammi probiootikumi päevas.
Olukorras, kus ilmneb bakteriaalse floora häire (antibiootikumravi, varasemad koolikud, järsk toiduvahetus, kõhulahtisus, teise lauta kolimine jne), võib manustada 10-20 grammi päevas 7-10 päeva ja seejärel jätkata kl. vähendatud annus.
Väiksema või suurema kaaluga hobuste puhul tuleb annust kohandada proportsionaalselt.
Millist hobuste probiootilist preparaati peaksin valima?
Esiteks tõestatud tootjalt. Probiootiliste preparaatide valmistamisel kasutatakse elusorganisme, mis võivad kiiresti paljuneda, vajavad toitu ja on tundlikud välistingimuste muutustele. See muudab need organismid ka ebaõige käitlemise, paljundamise või ladustamise korral vastuvõtlikuks surmale. Tootja kogemused, tehnilised ressursid ja teadmised, mida kinnitavad testid või sertifikaadid, on kvaliteedi garantii.
Probiootikumi valikul on oluline pöörata tähelepanu ka selle bakterioloogilisele koostisele. Tootja peaks määrama nii kvalitatiivse (milliseid bakteritüvesid preparaat sisaldab) kui ka kvantitatiivse (kui kontsentreeritud on organismid kandjale). Bakterite koostis peaks olema kohandatud antud liigi, meie puhul hobuse organismiga. Iga liigi bakteriaalne floora on erinev ning kassidel, sigadel ja hobustel on erinevad nõuded, seega on see oluline. Bakterite kõrge kontsentratsioon säästab tavaliselt meie rahakotti, kuid tagab ka preparaadi efektiivsuse. Madal kontsentratsioon tähendab väikest kogust baktereid, millest ei pruugi piisata bakteriaalse floora muutuste sisseviimiseks
Peamiselt preparaadi vastupidavuse ja kasutamise seisukohalt on oluline ka bakteri kandja. Probiootikume võib leida vedelal või pulbri kujul. Siin on kiire võrdlus:
Säilitamisaeg pärast avamist
Vedelik Bakterid on elus, seega vajavad nad toitu. Tavaliselt sisaldub see toit valmistises – võhiklikult öeldes ujub see koos bakteritega. Pärast sellise preparaadi avamist on meil selle kasutamiseks teatud ajavahemik, näiteks 14 päeva. Tootja hindas, et nendega ujuvast toidust piisaks bakteritele ideaalsete säilitustingimuste juures selliseks ajaks. Kui temperatuur soodustab bakterite kasvu, on preparaadi säilivusaeg lühem.
Pulber (Biogen K) Bakterid on külmkuivatatud (kaitstakse vee eemaldamisega), mistõttu nad ei vaja toitu ja on vähe tundlikud väliskeskkonna muutuste suhtes. Kokkupuude niiskuse/veega võib neid kasulikke organisme aktiveerida.
Säilitamine
Vedelik See on nõudlik – 3-18 kraadi. Kui on liiga külm, surevad akud välja, soojaga paljunevad nad ohjeldamatult, mistõttu vajavad nad rohkem toitu, mida nad ei saa, nii surevad nad kiiremini nälga. Külmutamine tapab bakterid.
Pulber Tänu külmkuivatamisele ei ole bakteritel liiga palju säilitusnõudeid. Isegi temperatuurimuutused ei saa neid kahjustada. Optimaalne säilitustemperatuur on 10-20 kraadi, kuid lühiajaline kokkupuude äärmuslike temperatuuridega – veidi miinus kuni 50 ° C – ei mõjuta preparaadi kvaliteeti negatiivselt. Ainsad asjad, mida vältida, on niiskus ja vesi (sulgege anum tihedalt).
Maitse ja lõhn
Vedelik Vedelatel preparaatidel on tavaliselt üsna terav spetsiifiline lõhn, mis kõigile hobustele ei meeldi.
Pulber Pulber on kergelt magusa lõhna ja õrna maitsega. Vähestel hobustel on selle võtmisega probleeme.
Manustamisviis
Vedelik Vedelpreparaatide kindel eelis on otse suhu manustamise võimalus .
Pulber Parim on segada preparaat söödaga. Kui teil on vaja seda otse suhu manustada, võite pulbri lahustada vees ja manustada süstla või aplikaatoriga.
Infektsioon
Vedelik Preparaati ei saa valada teistest anumatest, kuna kokkupuude teiste organismidega võib põhjustada selle riknemist.
Pulber Preparaadi võib valada puhtasse kuiva anumasse, mis on kasulik koos osteldes.
Aegumiskuupäev
Vedelik Lühike. Avamise hetkest alates on preparaadi kasutamiseks määratud aeg (ca 2-3 nädalat).
Pulber Pikk. Pärast ühekordset töötlemist saab avatud pakendi tihedalt sulgeda ja mõne nädala pärast kasutamiseks kõrvale panna.
Hobuste toitumises on suur tähtsus soolestiku bakteriaalse floora kvaliteedil, mistõttu sisaldavad Nuba Equi söödad nii probiootikume kui ka prebiootikume ning toidulisandite rubriigis on ka seda tüüpi preparaat. Soolestiku bakteriaalne floora vastutab osade seedesüsteemi sattuvate toiduainete seedimise, aga ka paljude toitainete (nt B-vitamiinide) “tootmise” eest. Selle kaal on nii suur, et mõned toitumisspetsialistid tajuvad seda eraldi organina hobuse kehas.
Lisa kommentaar