fbpx

Hobuse kõht – mis toimub hobuse kõhus?

Tagasi Blogi

Hobuse kõht – mis toimub hobuse kõhus?

Me ootame mõnikord hobuse kõhult palju, kui pakume iga päev laias valikus sööta. Iga toiduamps jõuab suhu ja seejärel makku. Hobusesöödal on esimene kokkupuude maos mao limaskestaga, mis vooderdab hobuse mao sisemust. Ja siin võivad tekkida esimesed probleemid, et mao limaskest on üldiselt vigastatud või kahjustatud ja selle funktsioon on häiritud. Kahjuks leitakse praktikas hobustel sageli patoloogiliselt muutunud mao limaskesta.

Seda nimetatakse tavaliselt mao limaskesta “kahjustuseks”. Kui kahjustus tungib mao limaskesta sügavamatesse kihtidesse, siis on tegu sügava koekahjustusega ja siis räägitakse “haavanditest”. Neid maohaavandeid tuntakse ka kui “maohaavandeid”. Ulcus on ladinakeelne termin haavandi kohta ja haavandite mitmus on haavand.

Need mao limaskesta kahjustused ja haavandid on samuti rühmitatud ja seejärel nimetatakse neid niinimetatud “hobuste maohaavandi sündroomiks”. (Equine Gastric Ulcer Syndrome) Seda lühendatakse nelja sõna esimese tähega kui “EGUS”. Kui keegi tallis selgitab, et tema hobusel on EGUS, siis teate kohe, et mao limaskestas peavad olema rakukahjustusega seotud muutused. Ingliskeelsed terminid on ka hobusekasvatuses asendamatud.

On märkimisväärne, et tegemist on sündroomiga, st erinevate sümptomite kombinatsiooniga, mis võivad ilmneda samal ajal.

Kõigepealt läheb see suhu

Enne kui  hobusesööt hobuse kõhtu jõuab, näritakse seda suuõõnes enam-vähem intensiivselt ja tekib sülg.

Hobustel toodetakse sülge suuõõne süljenäärmetes. Hobusel on kolm suurt süljenääret, millest suurema osa süljest toodab parotidnääre (parotid gland). Hobusel on ka kolm väiksemat süljenääret.

Mida kauem hobune närib, seda suurem on sülje kogus. Põhimõtteliselt sõltub hobuse poolt toodetava sülje päevane koguhulk päevasest söömisajast (närimisajast). Parotid nääre toodab sülge ainult siis, kui hobune närib.

Söötmisaeg sõltub omakorda struktuurist või mahust ja seega ka sööda tüübist. Hobused, kes söövad struktuuririkkalt koresööta (nt heina), vajavad pika söödaperioodi ühe kg koresööda kohta. Võrdne kogus madala struktuuriga  kontsentreeritud sööta süüakse aga kiiremini ära kui koresööta. Selle tulemusena tekib oluliselt rohkem sülge ühe kg koresööda kohta kui ühe kg kontsentreeritud sööda kohta.

Kirjanduse andmetel peaks hobune suutma toota kuni 40 liitrit sülge päevas, olenevalt muidugi kehakaalust . Teisendatuna 1 kg kehakaalule on hobusel keskmiselt 0,03–0,05 kg sülge päevas. 600 kg kaaluva hobuse kohta oleks see 18-30 liitrit sülge päevas, mis neelataks koos hobuse söödaga hobuse kõhtu! See on väga suur kogus, mis mängib olulist rolli edasiste seedimisprotsesside arvestamisel hobuse kõhus.

Nüüd on otsustava tähtsusega see, mis sisaldub hobuse süljes?

Hobuse sülg koosneb 99% ulatuses veest. Ülejäänud 1% sisaldab mineraalaineid, valke ja vesinikkarbonaati (HCO 3 ).

Bikarbonaadil on happe-aluse tasakaalu reguleerimisel väga suur füsioloogiline tähtsus hobuse ainevahetuses. Bikarbonaat on alus, mis toimib tõelise “rutiinipuhvrina”. Puhverdamisel tekib vesi ja süsihappegaas. Bikarbonaat on oluline ka hobuse hammaste kaitsmisel kaariese eest.

Hobuse sülg on aluseline ja selle pH on vahemikus 7,3–7,8. Siiski on mõõdetud ka pH väärtusi kuni 9. See sülje kõrge pH on tingitud süljes leiduvate bikarbonaadiioonide kõrgest tasemest. Sülje pH väärtus võib individuaalselt varieeruda, kuna ka sülje vesinikkarbonaadi sisaldus sõltub looduslikest kõikumistest.

On näidatud, et närimisaeg ei mõjuta vesinikkarbonaadi kontsentratsiooni hobuse süljes. Hiljutises Skandinaavia uuringus jäi keskmine HCO3-sisaldus enne ja pärast 50-minutilist närimisaega muutumatuks – 27,1 ja 27,5 mM HCO3-. Erinevate põhisöötade (rohi, hein, silo) kasutamine ei mõjutanud vesinikkarbonaadi kontsentratsiooni süljes. Bikarbonaadi absoluutset koguhulka saab seega suurendada vaid sülje üldkoguse suurendamisega, andes hobusele võimaluse intensiivselt ja pikalt närida.

Süljel on järgmine funktsioon:

  • Hobuse sööda lahjendamine nii, et see oleks libe ja kergesti neelatav hobuse kõhtu
  • Happelise maomahla neutraliseerimine, nii et moodustub vesi ja süsihappegaas, mis sisenevad mao kotti (sacchus caecus) ja lagunevad seal edasi.

Seetõttu tuleks vältida selle mao osa ohtlikku hapestumist. Mao näärmeteta osa on aga üsna halvasti kaitstud võimaliku ülihappesuse eest. Kui maosisu hape ületab selle kaitsemehhanismi, võivad hobustel tekkida valulikud kahjustused mao limaskestas, sealhulgas maohaavandid .

Hobuse kõht on midagi erilist

Enne mao limaskesta kahjustuse sümptomite kirjeldamist on väga oluline õppida midagi hobuse mao ehituse ja funktsiooni kohta.

Kuigi puhtalt taimne mahukas toit seeditakse, on hobuse kõht nn “üheõõnsusega” magu , mis koosneb ainult ühest maost. Võrdluseks, lehmal, kes seedib samuti vaid mahukat taimset toitu, on mitmeõõnsusega magu, mis koosneb erinevatest üksikmagudest.

Hobuse kõht on tema kehakaalu suhtes suhteliselt väike . Hobuse mao mahuks on täiskasvanud hobusel antud ca 5 kuni 18 liitrit, nii et võib eeldada üsna väikest mahutavust. See tähendab, et hobuse kõht suudab pidevalt omastada ja seedida vaid väiksemaid söödakoguseid.

Lisaks lihtsalt hobusesööda omastamisele segab magu hobusesööta ka  maomahla ja selles sisalduvate ainetega. Täiskasvanud hobusel tekib iga päev suur kogus maomahla (ca 6-8 liitrit). Hobuse  sööda segamiseks maomahlaga ja edasiseks transportimiseks stimuleerib mao peristaltikat hormoon serotoniin, mida toodetakse mao limaskestas.

Hobuse kõht edastab seedimata pudru alati osade kaupa peensoolde ja valib seedimata sööda suuruse järgi. Suuremad osad (> 1mm) peavad jääma makku ja ei tohi jõuda peensoolde.

Anatoomiliselt võib hobuse mao jagada mao limaskesta näärmeliseks osaks (pars glandularis) ja näärmeteta (cutaneous) osaks (pars non-glandularis).

mao limaskest

Näärmeline
(Cardiac, fundic and pyloric glands)
Näärmeteta (cutaneous)


Tootmine mao limaskestas

Erinevates näärmerakkudes tekivad olulised ained, mis eralduvad otse hobuse maomahla ja täidavad erinevaid funktsioone:

Materjal funktsioon hariduse koht
pepsinogeen (seedeensüüm) Pepsiini eeletapp valkude seedimiseks Põhinäärmete peamised rakud
vesinikkloriidhape (HCl) maosisu hapestamiseks (pH väärtuse alandamiseks) põhjanäärmete parietaalrakkudest
bikarbonaat Limakihi all puhverdav toime epiteeli pinnale (nääre mao limaskesta enesekaitse) püloori ja südame näärmetest
Histamiin (biogeenne amiin) soodustada vesinikkloriidhappe tootmist püloorse näärme tsoonist (ECL rakud)
gastriin (koehormoon) soodustada vesinikkloriidhappe tootmist peamiselt püloorse näärme tsoonist (G-rakud)
Somatostatiin (hormoon) inhibeerida gastriini ja seega pärssida vesinikkloriidhappe tootmist (negatiivne tagasiside madala pH korral) peamiselt püloorse näärme tsoonist (D-rakud)
Serotoniin (koehormoon ja neurotransmitter) vereringe stimuleerimiseks ja mao peristaltika/mao tühjenemise suurendamiseks püloorse näärme tsoonist (ECL rakud)
sekretiin (hormoon) mao motoorse aktiivsuse pärssimiseks ja mao tühjenemise aeglustamiseks peamiselt püloorsetest näärmetest (S-rakkudest)

Hobuse mao limaskestas on ka teisi rakutüüpe, mis toodavad olulisi aineid (sh hormoone). Need ained võivad omakorda avaldada vastastikku mõju ainete tootmisele silmapõhja näärmetes. Olulist vesinikkloriidhappe tootmist näärme limaskesta parietaalrakkudes aktiveerivad kaks ainet histamiin ja gastriin. Lisaks võib gastriin suurendada ka histamiini vabanemist.

Keskseks muutujaks tuleb alati pidada mao pH väärtust.

Mao näärmelises osas on mao limaskesta (tunica mucosa) rakud, mis eraldavad vesinikkarbonaati (HCO 3 ) mao lima. Mao lima bikarbonaadiga saab maomahla vabad H+ ioonid mao limaskestale puhverdada ja pH väärtus tõuseb. See on väga oluline, sest kaitseb mao limaskesta korraliku iseseedimise eest..

Hobuse maos tekib pidevalt hapet, nii et sööda puudumisel langeb mao pH-väärtus pidevalt. Pärast 24 tundi ilma hobusetoiduta mõõdeti maos pH väärtus umbes 1,6!

Vesinikkloriidhappe tootmine (HCl tootmine) mao näärmelises osas (põhinäärmed) vähendab oluliselt maosisu pH väärtust. Selles happelises keskkonnas on pH väga madalal tasemel (1 kuni 2). Nüüd saab söödavalgud denatureerida ja pepsinogeeni muundada proteaasi pepsiiniks valkude seedimiseks. Happe moodustumisega maos algab sööda seedimine.

Säilitusefekt

Lisaks võib vesinikkloriidhape tappa ka kahjulikke mikroorganisme maos , kuna need mikroorganismid ei suuda sellise madala pH juures ellu jääda. Põhimõtteliselt avaldab hape säilitavat toimet, kui saastunud söödaga satuvad makku kahjulikud mikroorganismid.

Vere voolamine

Suurenenud verevool mao näärmelises osas soodustab ka mao limaskesta kaitset iseseedimise eest. Suurenenud verevool varustab limaskesta (mucosa) optimaalselt hapniku ja toitainetega, et moodustuks piisaval hulgal mao lima ja bikarbonaati. Seevastu mao limaskestale kahjulikke aineid (nt lühikese ahelaga rasvhapped) saab optimaalse vereringe abil taas kiiresti eemaldada.

Mao näärmeteta osa (pars non-glandularis) on kaetud naha mao limaskestaga. Sellel naha mao limaskestal on ainult madal verevarustus, mistõttu väheneb ka toitainete ja hapnikuga varustamine vere kaudu.

Siiski puudub tegelik limakiht kaitsva barjäärina naha mao limaskestal. Kuigi naha limaskesta rakud suudavad rakkude sees hapet puhverdada, puhverdab maos endas maohapet ainult vesinikkarbonaat. Suures koguses bikarbonaati jõuavad söömise ajal sülje kaudu mao algusesse.
Järelikult on naha mao limaskest eriti vastuvõtlik maohappe negatiivsele mõjule.

Mao limaskesta eneseregeneratsioon

Hobune taastab väikese mao limaskesta kahjustuse väga kiiresti tunni jooksul. Mao limaskesta pidev taastumine kestab tavaliselt 3–6 päeva.

Mis peitub nimetuse ESGD või EGGD taga?

Mao limaskesta kahjustust kirjeldatakse sageli kui “maohaavandit” (gastric ulcer). Mao limaskesta kahjustuse täpsustamiseks on viimastel aastatel kasutatud ka täiendavaid nimetusi mao limaskesta kahjustuste kohta.

Üldiselt kasutatakse ingliskeelset terminit ” Equine Gastric D isease” (lühendatult EGD) , mis tähendab hobuste maohaigust . Lisaks on nüüd teada mao limaskesta kahjustuse täpne asukoht hobuse maos.

Nagu juba kirjeldatud, koosneb hobuse magu osast, mille limaskestal on näärmed (näärmelimaskest, pars glandularis) ja osast, millel puuduvad näärmed (naha limaskest, pars nonglandularis).

Näärme limaskesta kahjustust nimetatakse hobuste näärmete maohaiguseks ( EGGD ) ja naha limaskesta kahjustust nimetatakse hobuste lamenäärmehaiguseks ( ESGD ).

 

EGUS
( hobuste maohaavandi sündroom )

EGGD
( hobuste näärmete maohaigus )

ESGD
( hobuste lamerakujuline maohaigus )

 

Paljude lühendite tõttu tundub see esialgu väga segane olevat. See on aga muutunud väga oluliseks, sest maohaavandeid diagnoositakse ka näärme limaskestas ja tuleb rakendada spetsiifilisi ravimeetodeid. Isegi hobustel ei ole maohaavandid ainult maohaavandid.

Dr. Ernst Stephan SALVANA ANIMAL NUTRITION GmbH

 

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi Blogi