fbpx

Kuidas toetada hobuse seedimist?

Tagasi Blogi

Kuidas toetada hobuse seedimist?

Seedimine hobustel on väga tundlik protsess. Seetõttu on oluline tagada ühelt poolt piisav toetus ja teisest küljest veenduda, et tunneksite probleeme kohe ära. Selles postituses käsitleme hobuse terviklikku seedesüsteemi ja avastame levinud tüsistusi seedesüsteemis.

Kuidas hobuse seedesüsteem töötab?
Hobused on taimtoidulised. See tähendab, et nad neelavad ainult taimset toitu. Kuna ideaalses olukorras sööb hobune päeva jooksul mitu väikest portsjonit, on tema seedesüsteem sellega täielikult kohanenud.

Allpool käsitleme seedesüsteemi erinevaid osi:

Suuõõs
Hobuse seedimine algab suust. Toitu närides toodab hobune sülge. See sülg juba seedib osa toidust ja laseb sellel kergesti mööda söögitoru alla minna. Mida suurem on kiudainete sisaldus toidus, seda rohkem toodab hobune seedimiseks sülge. See soodustab toitainete omastamist organismis.

Kõht
Hobune neelab päeva jooksul väikeses koguses toitu. Seega toimub pidev toiduvool maost soolestikku. Selle tulemusena toodetakse pidevalt maohapet. Maohappe põhiülesanne on halbade bakterite kõrvaldamine ja toidu seedimine väiksemateks osakesteks.

Peensool
Tärklise, valkude ja rasvade seedimine toimub peensooles. Need on suured molekulid, mis jagunevad vee imendumisel väiksemateks molekulideks. Kui need on piisavalt väikesed, imenduvad need sooleseina kaudu ja toitained satuvad kehasse.

Pime- ja jämesool
Jäme- ja pimesooles seedivad kiudaineid bakterid, seened ja mikroorganismid. Need elavad toidust, mida hobune neelab. Nende ülesanne on muuta taimede rakuseinad rasvhapeteks, mida hobune saab kasutada energiaallikana.

Pärasool
Seedimise viimane etapp toimub pärasooles. Siin moodustuvad sõnnikupallid, misjärel need korrapäraselt väljutatakse.

Kuidas ära tunda hobuse seedeprobleeme?

Probleemid hobuse suus
Kas teie hobune kaotab ootamatult isu või kaalu? Seejärel kontrollige kindlasti tema suud. Seda seetõttu, et hobuse hambad kasvavad kogu elu, mis võib mõnikord põhjustada ebamugavust. Ebaregulaarne kulumine võib tekitada purihammastele teravaid servi. See võib põhjustada haavu keelel ja haavu põskedes, mis omakorda põhjustab hobuse halvemini närimist.

Muude tüsistuste hulka kuuluvad ebaõige lõualuu asend või kõverad hambad. Seejärel ei suuda hobused oma toitu piisavalt jahvatada, mistõttu on seedimine raskendatud. Seega on hambaarsti külastus kindlasti soovitatav, kui teie hobusel on vähe või üldse mitte isu.

Probleemid hobuse söögitoruga
Söögitoru vastutab toidu transportimise eest suust makku. Kui teie hobune on ahne sööja või ei näri piisavalt hästi, võib toit söögitorusse kinni jääda. See võib põhjustada valuliku ummistuse ja seda peaks ravima loomaarst.

Üldised maoprobleemid hobusel
Hobune toodab pidevalt maohapet, mistõttu on oluline, et teie hobune saaks korrapäraste ajavahemike järel koresööta. Kui hobune jääb pikaks ajaks söödast ilma, ründab maohape mao seina ja võib soodustada maohaavandite teket. Vale tasakaal koresööda ja jõusööda vahel võib samuti põhjustada maohappe taseme tasakaalustamatust.

Haavandi saate ära tunda järgmiselt:

‘ Reageerides sadulavööle negatiivselt
‘ Sage haigutamine
‘ Tuhm karv
‘ Üldine muutus käitumises

Teine levinud probleem on mao ületäitumine. Seda on näha näiteks heina söötmisel, mis pole veel piisavalt vett imanud, või suurte jõusöödakoguste söötmisel. Pöörake tähelepanu ka karjamaa seisukorrale. Kui siin on palju pikka heina, peab jälgima hobuse toitainete tarbimist.

Probleemid hobuse sooltega
Hobuse soolefloora on väga tundlik. Seetõttu on oluline vältida tasakaalustamatust, pöörates tähelepanu suhkru ja tärklise kogusele jõusöödas. Liiga palju suhkrut ja tärklist võib põhjustada koolikuid, laminiiti, kõhulahtisust ja limaskestade ärritust.

Koolikud hobustel: seedesüsteemi sagedane tüsistus

Koolikud on kõhuvalu termin ja see on seisund, mida hobuseomanikud väga kardavad. Koolikuid on erinevaid vorme. Näideteks on gaasikoolikud ja kõhukinnisus. Koolikute põhjuseks on sageli ebaõige toitmine, ussipõletik, halvasti hooldatud hambad ja stress. On mõned nähtavad sümptomid, mille järgi saate koolikuid kiiresti ära tunda:

Puudub söögiisu
Sagedane püherdamine või lamamine
Higistamine ja kõrge kehatemperatuur
Suurenenud südame löögisagedus ja hingamine
Esijalgadega kraapimine
Peaga vastu kõhtu löömine

Pange tähele, et kõhukinnisuse sümptomid võivad olla samad, mis gaasikoolikutel. Seega ei määra teie hobuse käitumine seda, millist tüüpi koolikud hobusel on.

Mida teha, kui teie hobusel on koolikud?
Kergemate koolikute puhul aitab hobusega jalutamine, valuvaigistid. Kindlasti konsulteeri oma veterinaariga. Mõnikord on koolikute raske vorm, mis nõuab operatsiooni. Kui kahtlustate oma hobusel koolikuid, siis on oluline tegutseda kiiresti, sest tagajärjed võivad olla surmavad.

Näpunäiteid koolikute vältimiseks hobustel :

Kahjuks on koolikute teke sageli teie kontrolli alt väljas. Õnneks on koolikute riski oluliseks vähendamiseks mitmeid meetmeid.

Ärge kunagi muutke sööta, vaid tehke seda järk-järgult. See kehtib mitte ainult jõusööda, vaid ka heina ja karjamaa heina kohta
Sööda õiges koguses sööta, mis on kohandatud teie hobusele. Lisaks on oluline tagada piisav treening, et sooled jääksid aktiivseks.
Ärge kunagi unustage mashi enne hobusele andmist piisavalt vees leotada
Toetage oma hobuse seedimist toidulisanditega

Toidulisandid Gastro-Care+ ja Gastryl
Kõhuprobleemid tekivad sageli seetõttu, et liiga happeline maosisu kahjustas mao limaskesta. Gastro-Care+ kaitseb mao limaskesta, nii et tüsistuste tekkimise tõenäosus on väiksem. See neutraliseerib liigse maohappe ja kaitseb ärrituse eest.

Gastryl on uus toidulisand, mis on spetsiaalselt välja töötatud maohaavandite leevendamiseks. Kuna seda manustatakse sondi kaudu otse suhu, omastab organism toimeained kiiresti. Seega neutraliseeritakse liigne maohape tõhusalt.

ORIGINAAL

Jaga see postitus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi Blogi